1722بازدید 0دیدگاه‌ها

سیب بزرگ و هنر تبلیغ کردن: بررسی دعوت‌نامه‌های اپل در ده سال گذشته

نویسنده:‏درشهریور ۱۵, ۱۳۹۳
 

اپل در مورد محصولات جدیدش همیشه رازنگهدار بوده است، اما این رازداری هیچ وقت باعث نشده است که بازی‌گوشی را کنار بگذارد و با کاربران شوخی نکند. دعوت‌نامه‌های اپل همیشه با اشاره و کنایه کاربران را تشویق کرده‌اند تا در مورد محصولات جدید اپل حدس و گمان‌هایی بزنند. اپل با استفاده از بازی‌های کلامی و تصویرسازی‌هایی که برای دعوت‌نامه‌های مراسم معرفی یک محصول جدید در نظر می‌گیرد، تاریخچه‌ای از سرنخ دادن‌ها و پنهان کردن‌های جزئیاتِ محصولات تازه‌اش را برای خود ساخته است. در ادامه‌ی این مطلب بیشتر دعوت‌نامه‌های اپل طی دهه‌ی گذشته جمع‌آوری شده‌اند تا ببینیم سرنخ‌ها چطور پنهان شده بودند، کجا اصلا سر نخی وجود نداشت و با توجه به همه‌ی این‌ها از آخرین محصول این شرکت چه چیزهایی می‌توانیم بفهمیم.

آیفون

دعوت‌نامه‌های اپل - تبلیغات اپل

مک‌ورد 2007، معرفی اولین آیفون

مک‌ورلد 2007: هیچ سرنخ واضحی روی این دعوت‌نامه نبود، جز آنکه ادعا می‌کرد دنیا در آستانه‌ی تغییر است. ادعای بزرگی بود اما اپل حق مطلب را ادا کرد: اولین آیفون به بازار آمد.

 

دعوت‌نامه‌های اپل - تبلیغات اپل

سال 2008، معرفی آیفون 3G

کنفرانس WWDC سال 2008: دومین گلدن‌گیت، شاید اشاره‌ی خیلی واضحی نبود اما اپل با iOS افق تازه‌ای مقابل توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای تلفن همراه گشود. ماه ژوئن همان سال  اپ‌استور راه‌اندازی و آیفون 3G روانه ی بازار شد.

 

دعوت‌نامه‌های اپل - تبلیغات اپل

سال 2009، معرفی آیفون 3GS

کنفرانس WWDC سال 2009: شاید پیغام ساده‌ای بود به توسعه دهندگان یا شاید هم اپل آیفون 3GS را درست مقابل چشمانمان پنهان کرده بود. به هر حال این یکی چندان هیجان‌انگیز نبود.

 

سال 2011، معرفی آیفون 4

سال 2011، معرفی آیفون 4

کنفرانس WWDC سال 2010: گرچه آیفون 4 مرکز توجه بود، نباید سهم اپ‌ها را  در این رویداد فراموش کنیم. اپل تاریخ اتشار iOS 4 را اعلام کرد که در نهایت چندکارگی (مولتی تسکینگ) و اضافه شدن پشتیبانی از فولدرها برای منظم نگه داشتن تمام اپ‌ها را به دنبال داشت.

 

دعوت‌نامه‌های اپل - تبلیغات اپل

اکتبر 2011، معرفی آیفون 4S

اکتبر 2011: شایعاتی مبنی بر این‌که قرار است دو گوشی با هم معرفی شوند به گوش می‌رسید. عدد 1 روی این دعوت‌نامه روشن می‌کرد که فقط یک گوشی در کار است: آیفون 4S.

 

دعوت‌نامه‌های اپل - تبلیغات اپل

سپتامبر 2012، معرفی آیفون 5

سپتامبر 2012: این بار اپل نمی‌توانست بیش‌تر از این صریح باشد. سال 2012 قرار نبود فقط طراحی آیفون به روز شود، بلکه محصول جدیدی به نام آیفون 5 به بازار می‌آمد.

 

دعوت‌نامه‌های اپل - تبلیغات اپل

سپتامبر 2013، معرفی آیفون 5S و آیفون 5C

سپتامبر 2013: دعوت‌نامه با دایره‌های رنگی تزیین شده بود درحالی که یک حلقه‌ی نقره‌ای عجیب هم اینجا و آنجای دعوت‌نامه به چشم می‌خورد. بعدا مشخص شد ابن همان دکمه‌ی خانه در گوشی آیفون 5S است.

 

دعوت‌نامه‌های اپل - تبلیغات اپل

کنفرانس WWDC سال 2013، پیش‌نمایش iOS 7

کنفرانس WWDC سال 2013: رنگ‌های درخشان، سطوح شیب‌دار و لایه‌های مسطح؟ درست است که لوگوی WWDC 2013 اپل کاملا با iOS 7 مطابقت نداشت، اما به طور مشخص طرح اولیه‌ی  آن را  لو می‌داد.

 

آیپد

دعوت‌نامه‌های اپل - تبلیغات اپل

ژانویه‌ی 2010، معرفی اولین آیپد

ژانویه 2010: هیچ سرنخی در این دعوت‌نامه نبود، اما اپل قول داده بود محصول کاملاً جدیدی به بازار عرضه کند: آیپد.

 

دعوت‌نامه‌های اپل - تبلیغات اپل

مارس 2011، معرفی آیپد 2

مارس 2011: روشن بود آیپد جدیدی در راه است. تاریخ روی دعوت‌نامه می‌توانست کاملا اتفاقی باشد اما به هر حال تصادف جالبی بود که آیپد 2 در آن روز معرفی شد.‎

 

دعوت‌نامه‌های اپل - تبلیغات اپل

مارس 2012، معرفی نسل سوم آیپد

مارس 2012: نه، هنوز خبری از تکنولوژی لمسی جدید نبود، اما صفحه‌ نمایش رتینا با کیفیت خیلی بالا برای آیپد به کاربران معرفی شد.

 

دعوت‌نامه‌های اپل - تبلیغات اپل

اکتبر 2012، معرفی اولین آیپد مینی

اکتبر 2012: همین طور که شایعات مبنی بر کوچک‌تر شدن آیپد از گوشه و کنار شنیده می‌شد، اپل تایید کرد که چیز خیلی کوچکی در راه است.  آیپد مینی ستاره‌ی مراسم اکتبر آن سال بود.

 

اکتبر 2013، معرفی آیپد ایر  و آیپد مینی با صفحه نمایش رتینا

اکتبر 2013، معرفی آیپد ایر و آیپد مینی با صفحه نمایش رتینا

اکتبر 2013: در این دعوت‌نامه به کار گرفتن کلمه‌ی پوشش (cover) اشاره‌ی زیرکانه‌ای به اسمارت‌کاورهای ساخت اپل نبود، به معنی واقعی کلمه قرار بود اپل محصولات زیادی را در مراسم آن سال پوشش دهد: مک‌بوک پرو با نمایی تازه و معرفی کامل مک‌ پرو با ساختاری کاملا جدید که مدت زیادی بود همه در انتظار آن بودند. برای بیشتر کاربران اما نقطه‌ی عطف مراسم مک‌بوک ایر و آیپد مینی با صفحه‌ی نمایش رتینا بود.‎

 

آی‌پاد تاچ

سپتامبر 2007، معرفی اولین آیپاد تاچ

سپتامبر 2007، معرفی اولین آیپاد تاچ

سپتامبر 2007: در سال 2007 پس از معرفی آیفون اورجینال، اپل آماده بود نسل بعدی آیپاد را هم معرفی کند. آیپاد نسل بعد همان آیپاد تاچ بود که دعوتنامه‌ی مراسم معرفی آن نیز به نوعی به این ویژگی جدید آن اشاره می‌کرد. این تصویر تمی از کاور آلبوم‌های موسیقی را نشان می‌دهد که می‌شود با لمس کردن صفحه آن‌ها را به راست یا چپ حرکت داد.

 

سپتامبر 2008، معرفی نسل دوم آیپاد تاچ

سپتامبر 2008، معرفی نسل دوم آیپاد تاچ

سپتامبر 2008: با این‌که تصویر این دعوت‌نامه مربوط به یک آیپاد کلاسیک بود، اما آیپاد کلاسیک آن‌قدرها هم در مرکز توجه قرار نگرفت. به جای آن، اپل طراحی آیپاد تاچ و آیپاد نانو را به روز کرد.

 

سپتامبر 2009، معرفی نسل سوم آیپاد تاچ

سپتامبر 2009، معرفی نسل سوم آیپاد تاچ

سپتامبر 2009: اپل باز روشن کرد که قرار است درباره‌ی موسیقی صحبت شود، اما اشاره‌ی کوچکی هم وجود داشت که نشان می‌داد قرار است این صحبت چگونه باشد. در مراسم سال 2009 اپل برای همه‌ی آیپادها طراحی جدید در نظر گرفته بود، اما تغییرات جزئی بود و چیز عمده‌ای در طراحی این محصول تغییر نکرده بود.

 

سپتامبر 2010، معرفی نسل چهارم آیپاد تاچ

سپتامبر 2010، معرفی نسل چهارم آیپاد تاچ

سپتامبر 2010: هیچ جمله‌ی هوشمندانه‌ی خاصی در دعوتنامه‌ی مراسم سال 2010 به چشم نمی‌خورد. حدس زدن محتوای مراسم کار سختی بود. اپل آیپاد تاچی با طراحی جدید و آیپاد نانویی مربعی و کوچک معرفی کرد. در این مراسم پینگ هم معرفی شد که محصول موفقی نبود.

 

مک‌بوک

مک‌ورد 2008، معرفی اولین مک‌بوک ایر

مک‌ورد 2008، معرفی اولین مک‌بوک ایر

مک‌ورد 2008: با بازی هوشمندانه‌ای با لغات در دعوتنامه‌ی این مراسم، اپل از آمدن نخستین مک‌بوک ایر خبر داد. آن هم بدون این که واقعا مشخص کرده باشد که قرار است در این رویداد چه چیزی معرفی شود.

 

اکتبر 2008، معرفی طراحی یکپارچه برای مک‌بوک‌ها

اکتبر 2008، معرفی طراحی یکپارچه برای مک‌بوک‌ها

اکتبر 2008: این بار دعوتنامه‌ی اپل تا حد زیادی مستقیما به محتوای مراسم اشاره می‌کرد. همان‌طور که می‌شد پیش‌بینی کرد در این مراسم مک‌بوک‌های جدید را دیدیم، ولی طراحی یکپارچه‌ی جدید این مک‌بوک‌ها تحوّل تازه‌ای در لپ‌تاپ‌های این شرکت محسوب می‌شد.

 

اکتبر 2010، معرفی نسل دوم مک‌بوک ایر

اکتبر 2010، معرفی نسل دوم مک‌بوک ایر

اکتبر 2010: اپل در دعوتنامه‌ی این مراسم به نوعی از آمدن سیستم عامل جدید OS X Lion خبر می‌داد، اما راز مهمی را هم در آستین داشت: یک مک‌بوک ایر با طراحی تازه. طراحی مک‌بوک ایر همچنان همانی است که در مراسم اکتبر 2010 معرفی شد.

 

سال 2012، معرفی مک‌بوک پرو با صفحه نمایش رتینا

سال 2012، معرفی مک‌بوک پرو با صفحه نمایش رتینا

کنفرانس WWDC سال 2012: گاهی به نظر می‌رسد اپل علاقه‌ی ویژه‌ای به رنگ دارد. در دعوتنامه‌ی این مراسم چندین مربع رنگی نمایی از لوگوی اپل را تشکیل می‌دادند. گرچه به نظر می‌آمد این مربع‌های رنگی به اپ‌ها اشاره می‌کنند، اما خبر مهم آن مراسم معرفی مک‌بوک پرو با صفحه نمایش رتینا بود.

 

آیتونز

اکتبر 2013، معرفی آیتونز برای سیستم عامل ویندوز

اکتبر 2013، معرفی آیتونز برای سیستم عامل ویندوز

اکتبر 2003: یکی از مهم‌ترین خبرهای مربوط به اپل در سال 2003، معرفی فروشگاه آیتونز (iTunes store) بود. چند ماه بعد اپل اعلام کرد داستان (story) بزرگ‌تر خواهد خواهد شد. واقعا هم این اتفاق افتاد. آیتونز و فروشگاه آن برای پلتفرم ویندوز هم راه‌اندازی شد.

 

سپتامبر 2006، آغاز فروش فیلم در آیتونز

سپتامبر 2006، آغاز فروش فیلم در آیتونز

سپتامبر 2006: شعاع‌های نور به سبک آغاز فیلم‌های هالیوودی روی لوگوی اپل. چه چیزی بهتر و جذاب‌تر از این می‌تواند به آغاز فروش فیلم در آیتونز اشاره بکند؟

 

آیپاد

دعوت‌نامه‌های اپل - تبلیغات اپل

سپتامبر 2005، معرفی اولین آیپاد نانو

سپتامبر 2005: آنانی که شعار مربوط به آیپاد اورجینال را به یاد داشتند، شاید تصور کرده باشند که این دعوتنامه به جیب جلوی شلوار جین اشاره می‌کند. اما آنها در اشتبا بودند: در مراسم معرفی، استیو جابز آیپاد نانو را از جیب مخصوص سکه‌ی شلوار جینش بیرون آورد.

 

اکتبر 2005، معرفی نسل پنجم از آیپاد کلاسیک

اکتبر 2005، معرفی نسل پنجم از آیپاد کلاسیک

اکتبر 2005: آنچه که در این دعوتنامه دیده می‌شود، پرده‌ی یک سالن نمایش معمولی نیست. بلکه این پرده، پرده‌ی سالن نمایش فیلم است که به معرفی نخستین آیپاد با امکان پخش ویدئو اشاره دارد.

 

آی‌بوکس و آی‌کلاد

ژانویه‌ی 2012، معرفی آی‌بوکس

ژانویه‌ی 2012، معرفی آی‌بوکس

ژانویه‌ی 2012: اپل موضوع مراسم خدمات مربوط به آموزش و تحصیل خود را پنهان نمی‌کرد. اپل در آن مراسم با تبدیل کردن آی‌بوکس به سرویسی بسیار تعاملی‌تر، توجه‌ها را به سمت کلاس درس جلب کرد.

 

سال 2011، معرفی آی‌کلاد و iOS 5

سال 2011، معرفی آی‌کلاد و iOS 5

کنفرانس WWDC سال 2011: اپل در حرکتی بی‌سابقه و شگفت‌انگیز، بخشی از محتوای مراسم را پیش از برگزاری آن اعلام کرد. در حالی که لوگوی اپل در این دعوتنامه چیزی را لو نمی‌داد، اما اپل گفته بود در این مراسم جزئیاتی از iOS 5 و آغاز به کار آی‌کلاد منتشر خواهد کرد.

 

آخرین دعوت‌نامه

دعوت‌نامه‌ی اپل برای کنفرانس روز هجدهم شهریور

دعوت‌نامه‌ی اپل برای کنفرانس روز هجدهم شهریور

این یکی از جالب‌ترین موارد خواهد بود. پس از دهان به دهان شدن شایعات بسیار، اپل گزارش داده که سرانجام اولین ابزار پوشیدنی‌اش را معرفی خواهد کرد. این ابزار پوشیدنی یک ساعت هوشمند است؟ ابزاری برای تناسب اندام؟ ابزاری برای حفظ تندرستی؟ همه‌ی این‌ها با هم؟ در دعوتنامه‌ی این مراسم اشاره‌ی مشخصی دیده نمی‌شود. اما عبارت «کاش می‌شد بیش‌تر بگوییم» پیام رمزگذاری‌شده‌ای است که در برخی دعوت‌نامه‌های پیشین اپل دیده‌ایم. پس عجیب نیست اگر انتظار داشته باشیم چیز تازه‌ای در این مراسم ببینیم.
گذشته از این گفته می‌شود اپل در این مراسم دو آیفون جدید با طراحی تازه معرفی خواهد کرد. یک آیفون 4.7 اینچی و یک آیفون فبلتی 5.5 اینچی، که هر دوی آن‌ها بزرگ‌تر از تمام آیفون‌های قبلی خواهند بود. همه چیز روز سه‌شنبه‌ی آینده (18 شهریور) معلوم خواهد شد.

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه