1153بازدید 0دیدگاه‌ها

کارهایی که نباید با موبایل و لپ‌تاپ بکنید – هفت بی‌دقتی رایج در استفاده از گجت‌ها

نویسنده:‏درشهریور ۵, ۱۳۹۳
 

روزهای اول، وقتی تازه گجت جدیدی را در دنیای تکنولوژی خریده‌اید، هیجان‌زده‌اید و دست و دل‌تان می‌لرزد مبادا صدمه‌ای به آن برسد. گوشی‌تان را با دقت جا‌به‌جا می‌کنید و دائما لکه‌های اثر انگشت را از روی لپ‌تاپ پاک می‌کنید. کتاب‌خوان‌تان را با پوشش محافظ در تخت‌خواب کنارتان می‌گذارید. به خودتان می‌گویید هیچ وقت اجازه نخواهید داد اتفاق ناگواری برای آن بیافتد و به بهترین شکل از آن مراقبت خواهید کرد.

این روزهای خوش خیلی زود می‌گذرند و روزهایی می‌رسند که لپ‌تاپ را با بی‌دقتی داخل کوله‌پشتی می‌اندازید، هدفون را مثل کمند دور سرتان می‌چرخانید و گوشی را ماه‌ها روشن نگه می‌دارید. همه‌ی ممکن است بعضی از این بی‌دقتی‌ها را انجام بدهیم. برای آن‌که کمی با دستگاه‌های دیجیتال‌مان مهربان‌تر باشیم، بیایید در جریان رایج‌ترین بی‌دقتی‌ها در استفاده از ابزارهای دیجیتال قرار بگیریم.

1. گذاشتن لپ‌تاپ روی فرش، رختخواب و یا پوست بدن

 

اگر بدون پد خنک‌کننده و تهویه‌ی مناسب، مدتی طولانی از لپ‌تاپ استفاده کیند، لپ‌تاپ‌تان به شدت گرم می‌شود. تصور کنید وقتی چند روز متوالی در تخت‌تان سریال نگاه می‌کنید و لپ‌تاپ را روی ملافه یا پتو گذاشته‌اید، چه بلایی ممکن است سر لپ‌تاپ‌تان بیاید. گرم شدن بیش از حد لپ‌تاپ عمر باتری آن را کم می‌کند و احتمال دارد باعث صدمه‌ی جدی به کامپیوترتان شود یا حتی آتش بگیرد.

2. جابه‌جا کردن گجت‌ها بدون پوشش محافظ

laptop-bag

وقتی لپ‌تاپ، گوشی یا تبلت‌تان را بدون پوشش در کیف یا جیب‌تان می‌گذارید باید منتظر صفحه‌ی پرخَش و لبه‌های پریده باشید. اگر پیش آمده که وقتی عجله دارید لپ‌تاپ را با صفحه‌ی نمایش بگیرید و حمل کنید، همین الان این عادت را کنار بگذارید.

3. مراقبت از شارژر و سیم‌ها

شارژرها، به خصوص محصولات کمپانی‌ای که نام آن بی‌ارتباط به میوه‌ها نیست، بسیار حساس هستند و به سادگی آسیب می‌بینند. سیم شارژر را خیلی سفت دور آن نپیچید و با خشونت از برق نکشید. همین نکات را در استفاده از هدفون‌تان هم باید در نظر داشته باشید و سیم آن را خیلی محکم دور آی‌پادتان نپیچید و با ملایمت آن را از دستگاه جدا کنید.

4. خاموش نکردن وسایل الکترونیکی

laptop-at-night

راستش را بگویید، آخرین باری که لپ تاپ را خاموش کردید کی بود؟ بیشتر وقت ها فقط لپ تاچ را هایبرنیت می کنیم به حای آنکه خاموشش کنیم.

برای کمک به دوام باتری همیشه بگذارید شارژ باتری کاملا مصرف شود و بعد دوباره وقتی لپ تاپ خاموش است آن را به شارژ بزنید.

5. استفاده از پاک‌کننده‌های خانگی برای تمیز کردن گجت‌ها

A2srf2ZCQAA6WMo (1)

استفاده از شوینده‌های شیشه یا دیگر پاک‌کننده‌های خانگی برای تمیز کردن گجت‌ها اصلا فکر خوبی نیست. چون ترکیبات شیمیایی این محصولات سطح لپ‌تاپ و دیگر گجت‌ها را به مرور می‌خورد و فرسوده می‌کند.

6. جدا کردن نادرست حافظه‌های جانبی

USB-drives

پیش از جدا کردن فلش یا هارد اکسترنال باید آنها را Safely Remove کنید و مطمان شوید دستگاه در حال پردازش اطلاعات روی آن‌ها نیست. همین مطلب در مورد سی‌دی و دی‌وی‌دی هم صادق است.

7. پشتیبان‌گیری نکردن از اطلاعات

همیشه به خودتان می‌گویید به زودی از اطلاعات‌تان پشتیبان‌گیری می‌کنید و دائما هم این کار را به تعویق می‌اندازید. داستان اینجاست که هیچ کسی نمی‌داند چه زمانی ممکن است مشکل عمده‌ای پیش بیاید و تمام اطلاعات مهم روی لپ‌تاپ یا موبایلش از بین برود. سعی کنید همیشه یک کپی از اطلاعاتی که برایتان مهم و حیاتی است روی هارد اکسترنال و یا دی‌وی‌دی داشته باشید.

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه