18794بازدید 3دیدگاه‌ها

پنج باور نادرست درباره‌ی شارژ باتری موبایل

نویسنده:‏درآگوست 18, 2014
 

«وقتی گوشی دارد شارژ می‌شود، از آن استفاده نکنید»، «نگذارید شب گوشی در شارژ بماند» و «بگذارید همیشه باتری گوشی تا نزدیک صفر درصد برود، بعد شارژش کنید». این‌ها تنها چند نمونه از افسانه‌های رایج درباره‌ی باتری موبایل است.
وقتی حرف طول عمر باتری موبایل و تبلت و لپ‌تاپ به میان می‌آید، معمولاً کار خیلی زیادی از دست شما برنمی‌آید. اما می‌توانید افسانه‌های رایج در مورد باتری موبایل را نادیده بگیرید و به چند نکته‌ی ساده دقت کنید. راستش در طول چند سال گذشته باتری‌ها شارژ شدنی هوشمندتر شده‌اند و مدیریت و نگهداری از آنها هم ساده‌تر شده است. بسیاری از باتری‌های لیتیوم یونی، که اکثر شرکت‌های بزرگ مانند اپل و سامسونگ از آنها استفاده می‌کنند، بین سه تا پنج سال عمر دارند. به شرط آن‌که چند نکته‌ی ساده در مورد آن‌ها را رعایت کنید. در ادامه‌ی این مطلب اگر با جریان باشید، ضمن مرور کردن پنج مورد از مشهورترین باورهای نادرست در مورد باتری موبایل، به این نکات هم اشاره خواهیم کرد.

افسانه‌ی اول: استفاده از شارژرهای غیر اصلی باتری را نابود می‌کند.

واقعیت: شارژرهایی که تولید کارخانه‌ی گوشی شما نیستند، ضرری برای باتری ندارند. فقط ممکن است به اندازه‌ی کافی بهینه نباشند. اما فراموش نکنید که نباید از جنس‌های آشغال و غیر استاندارد استفاده کنید.
اگر شارژر تولید کارخانه‌ی اصلی گیرتان نیامد، سراغ جنس‌های تقلبی و ارزان نروید. سراغ برندهایی بروید که شناخته شده هستند و استانداردها را رعایت می‌کنند. برندهایی مانند Belkin و KMS از نمونه‌هایی هستند که می‌توانید به آن‌ها اعتماد کنید.

این نوشته را هم بخوانید: راهنمای خرید گوشی هوشمند: مهم‌ترین نکاتی که قبل از بازار رفتن باید بدانید 

افسانه‌ی دوم: وقتی گوشی دارد شارژ می‌شود، نباید از آن استفاده کنید.

واقعیت: تا وقتی که از یک شارژر غیر استاندارد استفاده نمی‌کنید، استفاده از گوشی در هنگام شارژ شدن مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
دلایل ترسناکی پشت این باور وجود دارد. عده‌ای فکر می‌کنند اگر از گوشی‌ِ در حال شارژ شدن استفاده کنند، ممکن است گوشی منفجر شود. البته یک بار واقعا این اتفاق افتاد. در سال 2013 آیفون 4 یک چینی به همین شکل منفجر شد. اما بعدا گزارش شد که او داشته از یک شارژر غیر استاندارد استفاده می‌کرده است. بنابراین، همان‌طور که بالاتر گفتیم، سعی کنید همیشه از شارژرهای استاندارد استفاده کنید.

افسانه‌ی سوم: اگر گوشی شب در شارژ بماند، باتری از بین خواهد رفت.

واقعیت: گوشی شما هوشمندتر از آنی است که فکر می‌کنید. وقتی باتری به طور کامل شارژ شود، خود گوشی می‌فهمد و باتری را از مدار شارژ خارج می‌کند. به عبارت دیگر در این حالت گوشی دیگر اصلاً از باتری استفاده نمی‌کند. به هر حال گوشی را هر شب نگذارید توی شارژ بماند. به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر میزان شارژ باتری معمولا بین 40 تا 80 درصد باشد، طول عمر باتری بیشتر خواهد بود.

باورهای نادرست درباره‌ی شارژ باتری، جریان

افسانه‌ی چهارم: لازم نیست هیچ وقت گوشی را خاموش کنید.

واقعیت: گرچه گوشی شما هم در نهایت یک ماشین بی‌جان است و درکی از حس خستگی ندارد، اما این جسم بی‌جان هم نیاز دارد گاهی استراحت کند. مثلا در مورد گوشی‌های اپل گفته می‌شود هر چند وقت یک بار باید آن را خاموش کرد تا گوشی کمی استراحت بکند. پیشنهاد جریان این است که شب‌ها موقع خواب گوشی‌تان را خاموش کنید.
گوشی‌های دیگر مانند گوشی‌های اندرویدی و ویندوز فونی هم از این قاعده جدا نیستند. گوشی شما، هر چه که هست، هر چند وقت یک بار نیاز به کمی استراحت دارد.

افسانه‌ی پنجم: تا زمانی که باتری به صفر درصد نرسیده، آن را شارژ نکنید.

واقعیت: بهتر است روزی یک بار گوشی خود را شارژ کنید، تا این‌که هر بار بگذارید شارژ باتری تمام شود و بعد آن را بزنید توی برق.
باتری‌های لیتیوم ایلوم که اکثر دستگاه‌های دیجیتالِ امروزی از آن‌ها استفاده می‌کنند، نباید خیلی تا انتها خالی شوند. هر بار که این باتری‌ها به صفر درصد می‌رسند، یک سیکل کامل از تعداد سیکل‌های عمرشان از دست می‌رود. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، بهتر است این باتری‌ها همیشه بین 40 تا 80 درصد شارژ داشته باشند.

و یک نکته‌ی دیگر: گرما برای باتری ضرر دارد.

این یکی اصلاً افسانه نیست و کاملاً واقعیت دارد. گرما و تکنولوژی هیچ‌گاه رابطه‌ی خوبی با هم نداشته‌اند و این قاعده‌ی کلی در مورد باتری دستگاه‌های همراه هم صادق است. باتری‌های لیتیوم یونی، وقت‌هایی که دارند پُر یا خالی می‌شوند، گرما تولید می‌کنند. حتما زمان‌هایی که از گوشی‌تان کار سنگین می‌کشید، متوجه داغ شدن قاب پشتی گوشی شده‌اید. این گرما برای باتری خوب نیست. سعی کنید گوشی را در دمای خیلی زیاد قرار ندهید، یا این‌که لااقل نگذارید نور خورشید مستقیماً به آن بتابد!
دمای سرد هم برای باتری خوب نیست. دمای بیش از حد پایین هم می‌تواند طول عمر باتری را کم کند. اپل می‌گوید دمای زیر صفر درجه‌ی سانتیگراد را توصیه نمی‌کند. آزمایش‌ها هم نشان می‌دهند که زیر این دما گوشی از کار می‌افتد و در نهایت از یک دمایی به بعد کلاً خاموش می‌شود.

 

منبع: mashable

دیدگاه‌ها
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه