2941بازدید 0دیدگاه‌ها

چگونه در اندروید حرفه‌ای شویم؟ بخش دوم: نگاهی به منوی تنظیمات

نویسنده:‏درآگوست 18, 2014
 

همان‌طور که در جریان هستید، قرار است در اندروید حرفه‌ای شویم. بخش اول راهنمای اندروید جریان را هم با هم مرور کردیم. در آن بخش به منوی تنظیمات اندروید رسیدیم و اکنون می‌خواهیم در بخش دوم راهنمای اندروید، توضیحات کلی مربوط به منوی تنظیمات را با هم مرور کنیم.

اپ‌ها Apps

اگر در قسمت تنظیمات (Settings) کمی بگردید، گزینه‌ای به نام Apps را می‌توانید پیدا کنید. با لمس کردنِ آن می‌توانید وارد آن شوید. در این قسمت فهرستی از تمام اپ‌هایی را که روی گوشی دارید، خواهید دید. در این قسمت می‌شود فعالیت اپ‌ها را مدیریت کرد، اپ‌های اضافی را پاک کرد، آن‌ها را بست و یا این‌که کَشِ آن‌ها را پاک کرد.

راهنمای اندروید 4 و بالاتر جریان

در تاچ‌ویز سامسونگ، از تب More باید دنبال این منو باشید. در مطالب آینده دوباره به این منو برمی‌گردیم و بیشتر با امکانات آن آشنا می‌شویم.

باتری Battery

با این‌که پردازنده‌ی گوشی‌های هوشمند هر روز قوی‌تر و سریع‌تر می‌شود و کمپانی‌ها در کم‌تر کردن ضخامت گوشی‌ها با یکدیگر در رقابتند، اما تکنولوژی باتری گوشی‌ها تفاوت چندانی نکرده است. پس فعلا باید با همین باتری‌ها کنار بیاییم و تلاش کنیم مصرف انرژی گوشی‌مان را تا حد ممکن پایین بیاوریم تا طول عمر باتری بیشتر شود.

راهنمای اندروید 4 و بالاتر جریان
در قسمت تنظیمات منویی هم برای باتری در نظر گرفته شده است. این منو به شما نشان می‌دهد که کدام اپ چقدر باتری مصرف کرده. در مطالب آینده مفصل‌تر در مورد این منو حرف خواهیم زد. ضمن این‌که در تاچ‌ویز سامسونگ در تب More دنبال این منو بگردید.

تنظیمات صفحه نمایش Display

در منوی Display می‌توانید نحوه‌ی رفتار صفحه نمایش گوشی را کنترل کنید. صفحه نمایش گوشی بیشترین مصرف باتری را به خودش اختصاص می‌دهد. در واقع ممکن است صفحه نمایش چهل تا پنجاه درصد شارژ باتری را یک تنه بخورد. بنابراین سعی کنید کنترلش کنید. در منوی Display می‌توانید نور صفحه نمایش و مدت زمان روشن ماندن آن را کم کنید تا مقدار کمتری از باتری گوشی را مصرف کند.

راهنمای اندروید 4 و بالاتر جریان
باز هم در آینده و در بحث مربوط به باتری بیش‌تر در مورد این منو حرف خواهیم زد. فعلاً می‌خواهیم نگاهی به محیط منوهای مختلف اندروید بندازیم.

شبکه‌ی وای-فای Wi-Fi

در منوی Wi-Fi می‌توانید چیپ وایرلس گوشی را خاموش یا روشن کنید. اگر وایرلس گوشی روشن باشد می‌توانید فهرستی از شبکه‌های موجود را در این قسمت ببینید. با تپ کردن روی شبکه‌ی مورد نظرتان و وارد کردن پسورد شبکه، به آن شبکه وصل خواهید شد. دقت کنید که با وارد کردن پسورد برای اولین بار، گوشی پسورد را ذخیره می‌کند و دفعه‌ی بعد که بخواهید به همین شبکه متصل شوید، نیازی به وارد کردن پسورد نخواهد بود.

راهنمای اندروید 4 و بالاتر جریان
این موضوع را هم در نظر داشته باشید که وای فای گوشی یکی دیگر از خورنده‌های شارژ باتری است. پس زمان‌هایی که به آن نیاز ندارید، آن را خاموش کنید. بعدا دوباره سراغ این منو خواهیم آمد.

Data Usage/Mobile Data حجم اطلاعات رد و بدل شده

اگر طرح اینترنتی که از آن استفاده می‌کنید، حجم محدودی دارد و نمی‌خواهید آخر ماه حجم‌تان تمام شود، لازم است حواس‌تان به مصرف اینترنت باشد. منوی Data Usage مقدار حجم مصرفی گوشی را در دوره‌های زمانی مشخص می‌کند. حتی می‌توانید برای مقدار مصرف گوشی میزان مشخصی تعریف کنید که گوشی نتواند بیشتر از آن مصرف کند. ضمن این‌که در این قسمت می‌توانید ببینید هر کدام از اپ‌ها چقدر اینترنت مصرف کرده‌اند.

راهنمای اندروید 4 و بالاتر جریان

در آینده به این منو هم برمی‌گردیم.

Location مکان‌یابی

گوشی‌های هوشمند می‌توانند موقعیت مکانی را با استفاده از GPS و ارتباط اینترنت مشخص کنند. بسیاری از اپ‌ها هم هستند که از این امکان گوشی برای کارها مختلفی مانند ذخیره کردن تگ مکان استفاده می‌کنند. چیپی که این کار را در گوشی انجام می‌دهد، یکی از پرمصرف‌ترین قسمت‌های سخت‌افزاری گوشی است و نباید بگذارید هر کاری دلش می‌خواهد بکند. در منوی Location می‌توانید این سرویس را هر وقت خواستید خاموش یا روشن کنید.

راهنمای اندروید 4 و بالاتر جریان

همچنین می‌توانید دسترسی اپ‌های مختلف به این سرویس را قطع نمایید.

Security امنیت

راهنمای اندروید 4 و بالاتر جریان

در منوی Security تنظیمات مربوط به قفل گوشی، روش باز شدن گوشی و از این قبیل را می‌توانید ببینید و اگر خواستید عوض کنید. این منو در گوشی‌های سامسونگ در تب More قرار گرفته است.

Storage فضای ذخیره‌سازی

فضای ذخیره‌سازی گوشی هم یکی از محدودیت‌های آن است. هر اپی که روی گوشی نصب می‌کنید یا هر فایلی که روی آن می‌ریزید، مقداری از حافظه‌ی داخلی یا حافظه‌ی SD گوشی شما را اشغال می‌کند. همچنین هر اپی به مرور زمان مقداری اطلاعات کَش می‌کند که گاهی ممکن است حجم آن به چند ده مگابایت برسد.
در منوی Storage می‌توانید همه‌ی این‌ها را زیر نظر داشته باشید. می‌توانید اپ‌هایی را که لازم ندارید، پاک کنید و کَش بعضی از آن‌ها را خالی کنید. این طوری فضای زیادی روی حافظه‌ی داخلی آزاد خواهد شد.

راهنمای اندروید 4 و بالاتر جریان

بار دیگر دقت کنید که این منو در گوشی‌های سامسونگ، در تب More قرار گرفته است.

Backup and Reset پشتیبان‌گیری و ریست کردن

پشتیبان‌گیری از اطلاعات در کامپیوتر و لپ‌تاپ کار مهمی است و وقتی پای گوشی به میان می‌آید، این کار مهم‌تر هم می‌شود. زیرا اطلاعاتی که معمولا روی گوشی داریم، اطلاعات مهم‌تر و حیاتی‌تری است. جدای از این‌که ممکن است اطلاعات روی گوشی، به هر دلیلی، پاک شود، همیشه این احتمال هست که خود گوشی گم شود. استفاده از امکانات پشتیبان‌گیری اندروید می‌تواند در نگهداری این اطلاعات به شما کمک کند.

راهنمای اندروید 4 و بالاتر جریان
دقت کنید که در گوشی‌های سامسونگ، این منو در قسمت accounts قرار گرفته است.

 

 

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه