1784بازدید 0دیدگاه‌ها

چگونه دانلود کنیم؟ – بخش اول

نویسنده:‏درمرداد ۲۵, ۱۳۹۳
 

«چگونه دانلود کنیم؟» می‌شود خیلی ساده این پاسخ را داد که بروید به فلان سایت و روی فلان لینک کلیک کنید و بعد در پنجره‌ای که باز می‌شود Ok کنید. خب راستش این چیزی نیست که کسی نداند یا برای دانستنش نیاز داشته باشد که بنشیند و در مورد دانلود کردن مطلب بخواند. اگر در گوگل هم بگردید، چیز دندان‌گیری نصیب‌تان نمی‌شود. خب پس چه؟ حقیقت این‌که دانلود کردن هم مثل خیلی کارهای دیگر زیر و بم‌هایی دارد که تنها به تجربه می‌توان دریافت. اگر در جریان باشید، تلاش می‌کنیم تجربه‌های خودمان را در اختیار شما هم بگذاریم.

از کجا شروع کنیم؟

پیش از هر چیز باید بدانیم که به جز مرورگرها، برنامه‌ها و نرم‌افزارهای دیگری هم برای دانلود وجود دارند. فایده‌ی این نرم‌افزارها به طور کلی این است که به ما کمک می‌کنند دانلودهای خودمان را مدیریت کنیم.

دانلود اینترنت اکسپلورر، جریان

مرورگرها در حالت عادی امکانات زیادی برای مدیریت کردن دانلودها ندارند. مدیریت کردن دانلودها یعنی چه؟ یعنی این‌که بتوانیم دانلود یک فایل را هر وقت که لازم شد متوقف کنیم و بعد دوباره به جریان بیندازیم، تعداد زیادی فایل را در فهرست دانلود قرار بدهیم، سرعت مشخصی برای دانلود هر فایل تعیین کنیم، ساعات مشخصی از شبانه‌روز را به دانلود فایل اختصاص بدهیم و از این قبیل. از این لحاظ اینترنت اکسپلورر بدترین نرم‌افزار برای دانلود کردن است. مهم‌ترین گزینه‌ای که این مرورگر در اختیار ما می‌گذارد، گزینه‌ی Cancel است!

همینجا بگویم که زود قضاوت نکنید. بعضی وقت‌ها لازم است از مرورگرها برای دانلود کردن بعضی فایل‌ها استفاده کنیم. مثلا بعضی سایت‌ها اجازه نمی‌دهند از دانلودر برای دانلود کردن استفاده کنیم یا این‌که بعضی سایت‌ها مستقیما لینک دانلود فایل را در اختیار ما نمی‌گذارند و بهتر است به جای این‌که در کُدهای آن صفحه‌ی اینترنتی به دنبال لینک دانلود بگردیم، با استفاده از افزونه‌ای که روی مرورگر نصب می‌شود، آن فایل‌ها را دانلود کنیم. دانلود از یوتوب یا سایت‌های پخش ویدئوی دیگر که لینک دانلود نمی‌گذارند، مثال خوبی برای این مورد است. وقتش که برسد در این مورد هم توضیح خواهم داد.

کدام نرم‌افزار مدیریت دانلود خوب است؟

نرم‌افزارهای مدیریت دانلود، یا همان دانلودرها، امکانات و قابلیت‌های به نسبت مشابهی دارند و انتخاب یکی از آن‌ها به عنوان دانلودر اصلی، کمی بستگی به سلیقه‌ی شما دارد. البته این نرم‌افزارها تفاوت‌هایی هم با هم دارند که کم‌کم دست‌تان خواهد آمد. مهم فعلاً این است که با این نرم‌افزارها کمی آشنا شویم.

اینترنت دانلود منیجر یا IDM: این دانلودر یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین نرم‌افزارهای دانلود است. اما همان‌طور که گفتم انتخاب یک نرم‌افزار دانلود قدری سلیقه‌ای است و آی‌دی‌ام سلیقه‌ی شخص من نیست. بعداً توضیح خواهم داد چرا.

فلش‌گت: این دانلودر هم یکی از معروف‌ترین‌هاست. من از این یکی خوشم می‌آید.

نت ترنسپورت: نسخه‌های قدیمی نت‌ترنسپورت ویژ‌گی‌هایی دارد که کار کردن با آن را در مواردی، ساده‌تر می‌کند. بعدا در پُست مربوط به نت‌ترنسپورت به این ویژگی‌ها اشاره خواهم کرد.

بیت‌تورنت و یوتورنت: بیت‌تورنت و یوتورنت، همان‌طور که از نام‌شان پیداست، دو نرم‌افزار دانلود از تورنت هستند. گرچه نرم‌افزارهایی مانند فلش‌گت هم می‌توانند فایل تورنت دانلود کنند، اما از آنجا که کار را باید به کاردان سپرد، ترجیح‌ من این است که برای دانلود فایل‌های تورنت از نرم‌افزارهای مخصوصِ این کار استفاده کنیم.

من لینک دانلود این نرم‌افزارها را به اسم خودشان لینک کردم. می‌توانید با کلیک کردن روی اسم‌شان آن‌ها را دانلود کنید. اگر دوست داشتید می‌توانید این نرم‌افزارها را نصب کنید و با سر و شکلش آشنا شوید. می‌توانید خودتان هم تلاش کنید که روش کار کردن با آن‌ها را یاد بگیرید و به اصطلاح جلو جلو بروید. به هر حال پیشنهاد می‌کنم در جریان باشید تا با تجربه‌های خودمان را در زمینه‌ی دانلود با هم به اشتراک بگذاریم.

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه