2043بازدید 0دیدگاه‌ها

تریسز: برای دریافت پیام باید از خانه بیرون بروید!

نویسنده:‏درمرداد ۲۳, ۱۳۹۳
 

یکی از ایرادهایی که به فرهنگ و زندگی دیجیتال گرفته می‌شود، کم شدن حرکت آدم‌هاست. ممکن است شخصی ساعت‌ها پشت میزش بنشیند و سرگرم اینترنت و دستگاه‌های دیجیتالش باشد، در حالی که شاید ده سال پیش از این، همین شخص این وقت را در بیرون از خانه می‌گذراند. اما به نظر می‌رسد در دوران دیجیتال هم می‌شود مردم را به بیرون رفته از خانه تشویق کرد. این همان کاری است که اپ Traces سعی می‌کند انجام بدهد. تریسز از خانواده‌ی اپ‌های پیام‌رسان است، با این تفاوت که فرستنده‌ی پیام می‌تواند جای خاصی را مشخص کند که گیرنده فقط در آنجا بتواند پیام را دریافت کند. مثلا شما پیامی را به دوست‌تان می‌فرستید و می‌گویید برای آنکه بتواند پیام را دریافت کند، باید به چهار راه ولیعصر برود. انگار در آنجا پیغامی را برای او مخفی کرده باشید!

این ایده‌ای است که یک تیم طراح نرم‌افزار بریتانیایی روی آن کار می‌کنند و هدف‌شان این است که از طریق یک اپ پیام‌رسان و استفاده از امکانات واقعیت افزوده، فرصتی برای تعاملِ بیش‌ترِ انسان‌ها با یکدیگر پدید بیاورند.

تصور کنید با چنین اپی چه کارها که نمی‌شود کرد. مثلا می‌توانید محل دریافت پیام را در قالب نوعی معما برای دوست‌تان طراحی کنید. خود این پیام هم می‌تواند سرنخی برایِ دریافتِ پیامِ بعدی باشد و الی آخر. از تریسز به راحتی می‌شود برای طراحی انواع پازل‌های محطیی استفاده کرد، نوعی بازی که از طریق تعامل انسان‌ها با یکدیگر، تحرک در فضای باز و استفاده از تکنولوژی دیجیتال انجام می‌گیرد. پیام‌هایی که از طریق تریسز می‌تواند رد و بدل شود، طبیعتاً مانند اپ‌های پیام‌رسان دیگر، می‌تواند شامل پیام متنی، تصویری و ویدئویی باشد.

یکی دیگر از امکانات تریسز این است که می‌شود برای پیام‌های فرستاده شده، تاریخ انقضا گذاشت. یعنی می‌شود تعیین کرد که پیام مورد نظر ظرف یک ساعت آینده پاک شود. چنین امکانی می‌تواند باعث شود دریافت‌کننده تب و تاب بیش‌تری برای یافتنِ جای پیام و دریافت کردن آن داشته باشد.

traces تریسز آیفون اپ‌استور

یکی دیگر از ویژگی‌های تریسز، استفاده آن از امکانات واقعیت افزوده است. مثلا وقتی کاربر به دنبال یافتن جای یک پیام  است، کاربر می‌تواند از داخل دوربین موبایلش به اطراف نگاه کند و علامت راهنما را در محل دریافت پیام ببنید.

در حال حاضر تریسز تنها برای iOS و تنها در بریتانیا در دسترس است. قرار است به زودی کشورهای دیگر هم بتوانند از این اپ استفاده کنند. نسخه‌ی اندرویدی تریسز نیز هم‌چنان زیر دست برنامه‌نویسان است.

تصاویری از محیط تریسز:

screen568x568 (3)screen568x568traces تریسز، آیفون، اپ استورtraces تریسز، آیفون، اپ‌استور

نخستین دیدگاه را شما بنویسید!‏
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه