9508بازدید 2دیدگاه‌ها

از 3G ایرانسل چه می‌دانیم؟

نویسنده:‏درآگوست 14, 2014
 

روز سیزدهم مردادماه وزارت ارتباطات مجوز پایلوت ارتقا به نسل سوم اینترنت همراه (3G) و بالاتر را به اپراتور ایرانسل داد. ایرانسل پس از دریافت این مجوز بلافاصله در نقاطی از شهر تهران اینترنت 3G را به صورت آزمایشی در اختیار کاربران گذاشت و به این ترتیب عملا مرحله‌ی پایلوت ارائه اینترنت 3G را آغاز کرد. اگر این مرحله موفقیت‌آمیز باشد (که بعید است نباشد!)، ایرانسل مجوز رسمی 3G را در هفته‌ی دولت دریافت کند. از آنجا که هفته‌ی دولت از دوم شهریورماه آغاز می‌شود، این اپراتور تا کمتر از یک ماه دیگر مجوز رسمی ارائه‌ی 3G را دریافت خواهد کرد.

مناطق تحت پوشش در مرحله‌ی پایلوت

اما در این مرحله کدام مناطق تحت پوشش 3G ایرانسل هستند؟ بنا به گزارش فارس فهرست مناطق تحت پوشش به این شرح است:

دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه علم‌و صنعت

دانشگاه الزهرا

دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه تهران

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه امیرکبیر

دانشگاه علامه طباطبائی

دانشگاه آزاد تهران جنوب

دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات

دانشگاه آزاد پزشکی

ساختمان نهاد ریاست‌جمهوری

ساختمان مجلس شورای اسلامی

و ساختمان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

این نوشته را هم بخوانید: 54 شهر تحت پوشش 3G ایرانسل

تنظیمات 3G ایرانسل

اگر از GPRS ایرانسل استفاده می‌کنید (و گوشی‌تان قابلیت 3G دارد) لازم نیست هیچ تنظیمات خاصی انجام بدهید. در واقع برای این‌که از سرویس 3G ایرانسل استفاده کنید، نیازی به تعویض سیم‌کارت نخواهید داشت و می‌توانید از همان سیم‌کارت قدیمی‌تان استفاده کنید. اگر هم برای اولین بار است که می‌خواهید با سیم‌کارت ایرانسل به اینترنت وصل شوید، کد #6*3*130 را از گوشی‌تان شماره‌گیری کنید تا تنظیمات اتصال به شبکه‌ی اینترنت همراه ایرانسل به طور خودکار برای شما ارسال شود. بعد از آن‌که این تنظیمات برای شما ارسال شد، آن را باز کنید و روی گزینه‌ی Yes یا OK (بسته به نوع گوشی) تپ کنید تا تنظیمات ذخیره شود. برای تنظیمات دستی هم می‌توانید به سایت ایرانسل مراجعه کنید.

سرعت 3G چقدر است؟

حداکثر سرعت در 3G به ۴۲ Mbps می‌رسد. یعنی از طریق 3G می‌شود حدود 5 مگابایت در ثانیه اطلاعات دریافت کرد. در ایران این عدد با محدودیت‌های قانونی روبه‌روست و احتمالا حداکثر سرعت 3G ایرانسل برای کاربران پایین‌تر از این مقدار خواهد بود. به هر حال تست سرعت 3G ایرانسل نشان می‌دهد سرعت دریافت اطلاعات در این سرویس، چیزی حدود 100 کیلوبایت در ثانیه است.

irancell 3g test تست سرعت 3G ایرانسل

تست سرعت 3G ایرانسل

در جریان بمانید تا در جریان خبرهای تکمیلی اینترنت نسل سوم ایرانسل قرار بگیرید.

توضیح تکمیلی:

ظاهراً تعرفه‌ی 3G ایرانسل همانند رایتل است. محمود واعظی، وزیر ارتباطات، روز 25 مرداد به این موضوع اشاره کرد.

 

دیدگاه‌ها
 
نظر شما چیست؟ »

 

شما باید وارد شوید برای فرستادن یک دیدگاه